E-Ticaret Sitelerine Güven Damgası

E-Ticaret Sitelerine Güven Damgası
by

Güven damgası ile internet kullanıcılarının çevrim içi alışveriş yapmalarının önündeki başlıca engellerden olan güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişelerin giderileceğinin hedeflendiği, “Güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaretin geliştirilmesi amacıyla kurulan güven damgası sistemi sayesinde herkes gönül rahatlığıyla internet üzerinden alışveriş yapabilecek.

Sisteme gönüllülük esasına göre dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunacaklar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Uygulama şimdilik zorunlu tutulmamaktadır. Tabii Güven Damgası’na sahip olmak da işletmelere pozitif bir etki sağlayacaktır.

E-TİCARET SİTELERİNİN YENİ PAZARLARA AÇILMASI SAĞLANACAK
Tebliğ kapsamında Güven Damgası Sağlayıcıya uluslararası güven damgası kuruluşlarından en az birine üye olma şartı getirildi.
“Böylece, bu kuruluşların uluslararası geçerliliği olan logoları güven damgası alan işletmeler tarafından kullanılabilecek; işletmelerimizin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşması kolaylaşacak, uluslararası güvenilirliği tesis edilecek, uluslararası rekabet gücünün ve elektronik ticaret hacminin arttırılması sağlanacaktır.”

Güven Damgası nasıl alınır?
E-ticaret şirketlerinin bu sembolü alabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullar şöyle sıralanıyor:

– Başvuru en fazla 3 ay önce ve her yıl içerisinde en az 1 defa sızma testi yapılması,

– Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemlerin SSL ile gerçekleştirilmesi,

– E-ticaret üzerinden satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun tasarlamaya riayet edilmesi,

– E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına yer verilmesi,

– İlgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından destek sağlanacağının belirtilmesi,

– Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görsellerin kullanılması ile birlikte kargo ve teslim sürelerinin belirtilmesi

– Sunulan hizmetin kim tarafından sağlandığının gösterilmesi, kapsamı ve süresi ile ilgili bilgiler sunulması,

– Tüketicinin aldığı ürün veya ürünler ile ilgili şikayet ve taleplerini iletebilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinin telefon aracılığıyla ulaşabileceği müşteri hizmetlerinin sağlanması

Sembolün alınması için sağlanması gereken maddeler olarak belirtiliyor.

Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?
Damgaya sahip olmak isteyen e-ticaret siteleri, başvurularını Güven Damgası Sağlayıcıları (GDS) üzerinden gerçekleştirecek. GDS başvuruların ilgili şartlara olan uygunluğunun kontrolünü sağlayacak ve eksiklerin tespit edilmesi durumunda başvuru sahibine ek süre tanıyacak. 30 gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda siteye sembolün yerleştirilmesi mümkün hale gelecek.

”e-ticaret faaliyetinde bulunanlar bilgi güvenliği için önlem alacak”

Elektronik ticaret faaliyetinde bulunanlar, internet sitelerinin ve mobil platformların güvenliğini bilgilerin yalnızca internet sitesi ve alıcı tarafından görülmesini sağlayan yani üçüncü kişilerin siteye girilen bilgilere erişimini engelleyen sistemlerle sağlayacaktır. Ayrıca, belirli aralıklarla yapılan sızma testleriyle de varsa güvenlik açıkları tespit edilebilecek, vatandaşlarımız herhangi bir zarar görmeden bu açıklar düzeltilebilecek ve güven damgasına sahip olan sitelerin güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olacaktır.

Güven damgasına sahip e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikayetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkânı sunacak, talep ve şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.

Öte yandan, e-ticaret sitelerinde elektronik ticarete konu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri gibi özelliklerine ilişkin detaylar ile gerçek boyutlarının anlaşılmasını mümkün kılan görseller gibi birçok ayrıntıya yer verilecek, alıcıya kargo takip imkanı sunulacaktır. Bu gibi uygulamalarla hizmet kalitesinin arttırılması sağlanacaktır.”


Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir